Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi 3. Ödülüne Kavuştu

Ege Üniversitesi derliyor, değerlendiriyor, YAŞATIYOR


Etnografya Müzesi'ne bir ödül de MOTİF Vakfı'ndan geldi.
Türkiye'de yalnızca Motif Halk Oyunları Eğitim ve Öğretim Vakfı tarafından gerçekleştirilen; Halk Bilim Ödülleri, bu yıl da Ödül Tespit Komisyonu tarafından ulusal, uluslararası boyutta geleneksel değerlerimize sahip çıkan, çalışmalarıyla kültürümüze ışık tutan kişi ve kurumlara verildi.


Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi' ne ayakkabı yapım malzemeleri bağışladıEge Üniversitesi bünyesinde oluşturulan, Anadolu ve Balkanlarda yaşayan Türklerin kültürlerini yansıtan Etnografya Müzesi büyük ilgi görüyor.

Müze yeni katkılarla da büyüyor. Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGEAYSAD) üyelerinin bağışladıkları tarihten günümüze ayakkabı yapımı ile ilgili malzemeler müzede ayrı bir bölümde sergilenmeye başladı. EGEAYSAD yönetimi mesleklerinin bu tür bir mekanda yaşayacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Geçmişten günümüze ayakkabı yapımında kullanılan malzemelerin sergilenmeye başlanması nedeniyle EGEAYSAD yöneticileriyle bir araya gelen Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi Müdürü Cengiz Aydın "yaşayan müze projesine" bir yenisini daha eklediklerini söyledi. Aydın, amaçlarının gelen ziyaretçilerin Türk tarihiyle tam anlamıyla kucaklamaları için gerçek bir atmosfer yaratmak olduğunu EGEAYSAD'ın bu bölüme kundura, çarıklar ve kundura yapımı için gerekli araç ve gereçleri bağışladığını dile getirdi.

ATÖLYE HAVASI YARATILDI EGEYSAD Başkanı Erdal Durmaz, Başkan Vekili Faruk Hanoğlu, Ayakkabıcılar Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Nurettin Güven, Genel Sekreter Cesur Türken getirdikleri malzemeleri kendi elleriyle yerleştirdiler. Ayakkabı yapımında kullanılan tüm malzemeler, kunduracının çalışırken giydiği kıyafetler cansız manken üzerinde sergilendi. Tam bir atölye havası yaratıldı. Tüm malzemelerin görevlerini anlatan EGEAYSAD Başkanı Erdal Durmaz, müzenin bir bölümünde sergilenen bu tarih kokan malzemelerin bazılarının isimlerinin Rumca olarak bilindiğini dile getirdi. Dernek adına bağışlanan malzemeler arasında kapsül sıkma makinesi, işlenmiş deri, birçok eski ayakkabı tabanı(tahta kalıplar) deriyi kalıba göre kesmeye yarayan mostro, ayakkabı yüzünün yapılması için kullanılan dalanya, kerpeten ve çekiç gibi malzemelerin yanı sıra eski masa ve sandalyede bulunuyor.